1917 – Se împlinesc 100 de ani de la ceea ce istoricii numesc ”Prima Alba Iulie”. Ostașii români din armata austro-ungară, căzuți prizonieri în Rusia și aflați la Darnița (Kiev) semnează următorul angajament: ”Noi, ofițerii, gradații și soldații români de neam, jurăm pe onoare și pe conștiință să luptăm în armata română pentru dezrobirea ținuturilor noastre românești de sub dominația Austro-Ungariei și pentru alipirea la România”. Unitățile de voluntari nou create au fost botezate ”Alba Iulia”, ”Avram Iancu” și ”Turda”.
1608 – Dieta îl alele ca principe al Transilvaniei pe Gabriel Bathory, cu sprijinul marelui Vizir Kuyucu Murad.
1764 – Dascălul neunit Ioan Giul de Bălgrad își pune semnătura pe un Octoih (apărut la Râmnic în 1750) dăruit Mănăstirii din Plăișorul Ciorii de către protopopul Simion Stoica, Andrei Raț și soția sa Ana (cei trei cumpărători ai cărții.
1919 – Prin decret – Lege se adoptă calendarul pe stil nou (gregorian), care va intra în vigoare de la 1 Aprilie 1919.
1930 – apare, la Aiud, sub redacția lui Ovidiu Hulea, revista de ”literatură, artă, cultură”, România Literară. Printre colaboratori îi găsim pe: Ion Agârbiceanu, Gheorghe Bogdan Duică, Emil Isac, Emil Giurgiuca, Livia Rebreanu – Hulea, Alexandru Ciura, Coriolan Suciu, Nicolae Mărgineanu. Vor apărea doar două numere.
1949 – Sunt uciși de către Securitate studentul Cornel Pascu și țăranul Ștefan Popa din Benic, membrii ai grupului de partizani Dabija.
S-au născut:
1920 – Radu Stanca, la Sebeș, poet, dramaturg, asistent al lui Lucian Blaga la Catedra de Filozofie a culturii, profesor de estetică, actor, regizor la Sibiu și Cluj. Teatrul de Stat din Sibiu îi poartă numele.
1933 – Ioan Străjan, la Alba Iulia, economist, publicist, membru fondator al Fundației ”Alba Iulia – 1 Decembrie 1918 pentru Unitatea și integritatea României” și a revistei ”Dacoromânia”.

Toata ziua (Duminica)